Lampy ledowe. Jakie najlepsze?

 

 

Jak wybrać Lampy LED? Jakie najlepsze?


Gdy zwykłe lampy halogenowe odchodzą już w niepamięć, szuka się wciąż lepszych, doskonalszych i przede wszystkim bardziej energooszczędnych sposobów na oświetlenie. Coraz większą popularnością cieszą się lampy LED, które jeszcze nie tak dawno były jedynie elementem dekoracyjnym lub uzupełniającym główne źródło światła. Dziś ceny lamp LED spadły, dzięki czemu są powszechniej stosowane w domach.

Lampy LED , czy raczej zbudowane są z małych diod elektroluminescencyjnych umieszczonych w specjalnej oprawie pozwalającą zamontować je w róznych miejscach. Producenci oferują coraz lepsze rozwiązania. Czym jednak kierować się przy wyborze lamp LED, by zakup okazał się trafny i przyniósł wymierne korzyści?
Na co zwracać uwagę?

http://platinnium.i365.pl/led/pt308.jpg

Moc a ilość emitowanego światła.
Kierowanie się mocą podaną w specyfikacji tak naprawdę nie pozwala dobrać właściwie lamp LED. Prawda jest taka, że tego typu oświetlenie jest najbardziej energooszczędne z dostępnych obecnie na rynku. Lampy LEDowe pobierają niewiele prądu, przez co można spotkać się z lampami np. 7-10 W.

Kąt świecenia
Żarówki halogenowe emitowały światło 3200K. Jednocześnie światło było nierozproszone, co wymuszało konieczność kupowania żarówek o dużej mocy, bez możliwości zamocowania dyfuzora. Szerokim kątem charakteryzują się również lampy LED. I w ich przypadku światło będzie rozproszone, a tym samym może zaistnieć konieczność zainstalowania kilku lamp LED z dyfuzorem.


Barwa światła
Podawana przez producentów wartość wyrażana jest w Kelvinach. Im wyższa wartość tym zimniejsze światło jest emitowane. Dla porównania barwa światła słońca wynosi około 6500 K, zwykłych żarówek 2500-2700K, a w przypadku LEDów wszystko zależy od modelu, jednak rzadko jest mniejsza niż 3000 K. Wiele z lamp ledowych posiada regulację temperatury barwowej, w zakresie 3200K-7500K.


Chłodzenie
Lampy ledowe mają zamontowane odpowiednie chłodzenie np. radiatory. Jest to szczególnie istotne w przypadku LEDów montowanych w urządzeniach podręcznych.

Żywotność
Lampy LED stanowią w obecnej chwili najbardziej trwałe źródła światła. Niektóre diody LED mogą świecić nieprzerwanie nawet do 100 000 godzin!!! Przy standardowej eksploatacji oznacza to używanie diody przez okres ponad 10 lat. Parametrem określającym żywotność Led-ów jest czas, w jakim następuje 50-procentowy spadek strumienia świetlnego w stosunku do stanu początkowego.


Zalety
energooszczędność – w porównaniu z halogenami, świetlówkami oraz żarówkami pobierają najmniej prądu
wydzielają mniej ciepła – mniej się nagrzewają niż pozostałe rozwiązania
charakteryzują się najdłuższą żywotnością